KILKA SŁÓW O MNIE

Cześć 🙂 Nazywam się Magdalena Robak. Moją misją jest wypracowywanie i wdrażanie użytecznych rozwiązań. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. A jeśli potrzebujemy wyleczyć – kluczem jest dobranie trafionego „w punkt” lekarstwa. 

Pomagam Ci dostrzec poszczególne elementy i to, jak składają się w całość. Zauważyć to, co zakłóca harmonię systemu i ją przywrócić. Łącząc naszą wspólną wiedzę, doświadczenie oraz intuicję sprawnie odkrywamy możliwe rozwiązania, które zapobiegają problemom lub pomagają je rozwiązać.

Działanie jest najlepszą formą uczenia się. Dlatego w procesach, które wspólnie realizujemy zapraszam Cię do testowania, przemyślenia i znowu testowania. Bo to dzięki praktyce i refleksji nad nią możemy ostatecznie dopracować użyteczne, dopasowane do Twojej sytuacji rozwiązanie. 

Naszą współpracę dobrze opisują dwa cytaty: 

Mahatma Ghandi

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie

Yogi Berra

When you come to a fork in the road – take it

Więcej o mnie dowiesz się na magdalenarobak.pl oraz cleandynamics.pl. Znajdziesz mnie także na LinkedinFacebook oraz YouTube.

KIM JESTEM?

Gdy myślę o tym, co robię zawodowo najbliższe mojemu sercu i umysłowi jest określenie FACYLITUJĘ. Sięgając do łaciny „facilis” znaczy „łatwy, przychylny, zwinny”. Wg słownika Merriam-Webster facylitator to ktoś lub coś, co ułatwia coś; ktoś, kto pomaga osiągnąć rezultat (taki jak uczenie się, produktywność lub komunikacja) poprzez zapewnienie pośredniej lub dyskretnej pomocy, wskazówek lub nadzoru; ktoś, kto facylituje – pomaga działać płynniej, skuteczniej.

To wspomaganie rozwoju firm, zespołów, projektów i ludzi realizuję w różnych rolach: konsultantatreneramediatoraasesorawykładowcycoachafacylitatora

Celem działań rozwojowych jest zmiana. Zaś zmiana (by była trwała i przyniosła zakładane rezultaty):

  • nie dzieje się w próżni i potrzebuje obejmować zarówno przedmiot i podmiot zmiany, jak i ich otoczenie,
  • nie jest punktem, lecz procesem, który ma etap „przed”, „w trakcie” i „po”,
  • wymaga łatwości poruszania się w mnogości ról i umiejętności, dzięki któremu dobieramy sposób działania do potrzeb danej sytuacji.

Dlatego praca trenera / facylitatora już dawno wyszła poza salę szkoleniową i przestała być związana głównie z kontaktem z grupą czy jednostką. „Ułatwianie” obejmuje także otoczenie Uczestników procesów doskonalących – środowisko organizacyjne (i ludzi, i systemy) a czasem także otoczenie organizacji. 

ORGANIZACJE, DO KTÓRYCH NALEŻĘ

Stosuję Kodeks Dobrych Praktyk PIFS.

W WOLNYM CZASIE…

Z zamiłowania zajmuję się grafiką komputerową. Wszystkie moje strony www, materiały informacyjne i wykorzystana w nich grafika zrobione zostały własnoręcznie (czasem z wykorzystaniem i inspiracją materiałami z pixabay.com). Wspieram też tych, którzy potrzebują drobnej pomocy w tym zakresie.

Realizuję projekty wolontaryjne zorientowane na rozwój kompetencji (np. Warszawskie Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji, w 2018 off-line zaś w 2019 w wersji zdalnej, czy cykl nagrań przybliżających Metodę Clean w ramach promocji szkolenia w tym zakresie) oraz wsparcie środowiska trenerów i konsultantów (Projekt SPOCO® Butterfly, 2020).

Przez kilka lat współpracowałam z Clean Coaching Polska wspierając rozwój i promocję metody w Polsce i na spotkaniach międzynarodowych.

Jestem Wiceprzewodniczącą Rady Mazowieckiej Grupy Regionalnej IPMA w kadencji 2021-2023, zaś od 2019 – Członkiem Rady. Zapraszam Cię na nasze spotkania:

Piszę artykuły i tworzę różne materiały wspierające rozwój. Udostępniam je, żeby wszyscy mogli z nich korzystać do woli 🙂 Artykuły i narzędzia znajdziesz TUTAJ, zaś materiały – w części PREZENTY DLA CIEBIE na magdalenarobak.pl

Dodatkowo czyszczę i uruchamiam głowę do kreatywności biegając 🙂 Najchętniej przy starym dobrym rocku… choć nie tylko, bo jestem tez zafascynowana Radio CompanyPrinces Goes To The Butterfly MuseumGreta Van Fleet i Barns Courtney

  • Na YouTube obejrzysz / posłuchasz różnego rodzaju „pigułki wiedzy” oraz wywiady, do których zostałam zaproszona przez m. in. Radio PIN, gdy współpracowałam z Uniwersytetem SWPS. 
  • Jeśli wolisz czytać – zapraszam Cię do Czytelni, w której znajdziesz case study i wiedzą.

TRENER, KONSULTANT, LIDER PROJEKTÓW ROZWOJOWYCH

  • Od 1997 roku projektuję i wdrażam programy rozwoju kompetencji menedżerskich, wzmacniania jakości (współ)pracy w zespołach, firmach i projektach oraz wzmacniam kompetencje bazowe (nie lubię nazywać ich „miękkimi”, ponieważ są one w mojej opinii bazą do efektywnego działania bez względu na stanowisko; są to takie obszary, jak skuteczna komunikacja, postawa i komunikacja asertywna, organizacja pracy czy zarządzanie sytuacjami konfliktowymi).
  • Realizuję szkolenia, warsztaty wypracowywania rozwiązań oraz konsultacje („1 na 1”, dla zespołów i dla firm). Wspieram procesy personalne (systemy ocen, sesje assessment i development center, szczególnie w zakresie kompetencji menedżerskich).
  • Prowadzę indywidualne sesje doradczo-coachingowe dla kadry menedżerskiej.
  • Posiadam certyfikaty Kirkpatrick Bronze Level, Kirkpatrick Strategic Evaluation Planning oraz Change Management PROSCI, które potwierdzają i wspierają to, w jaki sposób od zawsze podchodzę do działań rozwojowych – jako do procesu zmiany, zorientowanego na wdrożenie konkretnych umiejętności i uzyskanie konkretnych rezultatów.

KONSULTANT, ASESOR

  • Jako przeszkolony asesor standardów IPMA Project Excellence Baseline uczestniczę w Polish Project Excellence Award, oceniając doskonałość zarządzania projektami. Realizuję także audyty procesów zarządzania projektami oraz przeglądy systemu zarządzania projektami w oparciu o model PM Cube™, którego jestem współautorem. 
  • Jestem współtwórcą i certyfikowanym użytkownikiem „Blitz Grow – innowacyjna metoda wdrożenia idei flexicurity w przedsiębiorstwie”, metody w pełni opartej na podejściu projektowym do kompleksowego rozwoju organizacji.
  • Posiadam certyfikat Trenera Zmiany przywództwa systemowego SPOCO® i mediatora (zgodny ze Standardami Polskiego Stowarzyszenia Mediatorów).
  • Jestem także konsultantem wdrażania projektów grywalizacyjnych zorientowanych na osiąganie strategicznych celów biznesowych (w latach 2019-2021 w ramach stałej współpracy z One2Tribe; aktualnie w innej formie).
  • Projektuję i realizuję sesje assessment & development center, głównie na stanowiska / stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego szczebla oraz specjalistyczne (także w procesach rekrutacyjnych).
  • Integrując wiedzę z różnych dziedzin tworzę autorskie narzędzia i modele wspierające diagnozę sytuacji, projektowanie stanu docelowego oraz planowanie zmian w procesach rozwoju ludzi, zespołów i organizacji.

FACYLITATOR

  • Stosuję facylitację jako narzędzie wspierania współpracy i doskonalenia sposobów działania.
  • Jestem certyfikowanym facylitatorem indywidualnym i grupowym Podejścia Clean bazującego na pracy z szeroko rozumianą metaforą (zrealizowałam ponad 450 godzin procesów facylitacji „1 na 1”, dla grup i zespołów oraz szkoleń z Podejścia).
  • Łączę techniki Clean z innymi podejściami: Action Learning (kurs Action Learning Foundations, WIAL Poland), Technology of Participation (kurs: Group Facilitation Methods, Akademia Facylitacji i ICA: UK) oraz Design Thinking (kurs Moderator DT, Inspire Group).

DIAGNOSTA

  • Jestem Psychologiem Organizacji i Pracy (Uniwersytet Warszawski, 1999) co oznacza, że w działania rozwojowe mogę wprowadzać testy psychometryczne.
  • Dodatkowo jestem certyfikowanym diagnostą ILM72 (The Integrated Leadership Measure) diagnozującego preferowany styl przywództwa oraz jego efektywność, MTQPlus (Mental Toughness Questionnaire) diagnozującego osiem wymiarów odporności psychicznej oraz Testu Belbina pomagającego określić preferowane role zespołowe.

WYKŁADOWCA

  • Aktualnie prowadzę zajęcia w Szkole Głównej Handlowej (od 2019 „Zarządzanie zmianą” w ramach Podyplomowego Studium Liderów Zarządzania, od 2023 „Psychologiczne podłoże konfliktu” na Studiach podyplomowych Negocjacje i Mediacje w Biznesie i Stosunkach Pracy”), na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (od 2022, „Komunikacja menedżerska” na EMBA w Ochronie Zdrowia), na WAT (od 2023, „Komunikowanie w organizacjach obrony narodowej i bezpieczeństwa wewnętrznego. Komunikacja menedżerska” na MBA w Obronie Narodowej i Bezpieczeństwie Wewnętrznym) oraz na Uniwersytecie SWPS („Psychologia Organizacji i Pracy”, kierunek Psychologia i IT).
  • W latach 2005-2016 byłam kierownikiem oraz wykładowcą modułów praktycznych w Studium Zastosowań Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie („Przywództwo” oraz „Organizacja pracy – elementy podejścia projektowego” w module „Zarządzanie zespołem”, „Ja w projekcie – rola lidera zespołu”, „Metody pracy w warunkach konfliktu: Negocjacje, mediacje, facylitacja”).
  • W latach 1998-2009 prowadziłam zajęcia w Warszawskiej Szkole Reklamy (m.in. Warsztaty negocjacyjne, Sprzedaż i obsługa Klienta, Zarządzanie personelem, Zarządzanie zespołem projektowym).
  • Prowadziłam także zajęcia w ramach Studiów Podyplomowych Instytutu ZTI (2001-2004), Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2006-2010).

PS. Wszystkie działania ankietowe (w tym systemy ocen) realizuję za pomocą systemu ankietowego QuestionPro i chętnie go polecam: